Blog'un ismi, Jiddu Krishnamurti'nin, Zeitgeist:Addendum belgeselinde de geçen ünlü sözünden alıntıdır. Blog'un ilk makalesi olan Giriş'te isimden yola çıkılarak bu serüvene başlanmıştır.

2011 yılında hayat bulan anlamakdegisimdir, başta sadece izlediğim belgeselleri, okuduklarımı paylaşacağım bir projeydi. Bu yolda daha fazla insana ulaştıkça ve daha fazla fikir aldıkça site içeriği ve kategori sayısı kendiliğinden arttı. Sitenin bu potansiyeli kazanmasını sağlayan en büyük faktör YouTube kanalıydı. Fazlaca ihmal etmeme rağmen anlamakdegisimdir binlerce kişiye ulaştı ve kitlesi gittikçe genişliyor. İhmalin sebebi ise zaman kısıtlığından kaynaklanıyor. Siteye eklenen yazılar ve makaleler gerek araştırma sonuçlarım, gerek ise ingilizce kaynaklardan çevirdiklerim oluyor ve bu ciddi bir zaman istiyor. Kişisel hayatımı biraz daha düzene oturtunca siteye daha çok vakit ayırabileceğim.

Yayın hayatına durmadan devam edecek olan anlamakdegisimdir'in herhangi bir amacı yoktur. Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür felsefesiyle yola çıktım ve her zaman öyle gidecektir.

Anlamak değişimdir.